وام مسكن مهر افزايش يافت 1395/10/18

وام مسكن مهر افزايش يافت

شوراي پول و اعتبار در نشست عصر سه‌شنبه خود سقف وام مسكن مهر را افزايش داد.

شوراي پول و اعتبار با افزايش سقف فردي تسهيلات مسكن مهر و مستثني شدن خريداران مشمول طرح نوسازي ناوگان خودروهاي فرسوده حمل و نقل عمومي از شمول مقررات احتياطي بانك مركزي تا پايان سال جاري، موافقت كرد.

شواري پول و اعتبار در يك‌هزار و دويست و بيست و هفتمين جلسه خود در روز سه‌شنبه ۱۴ دي ماه، با افزايش سقف فردي تسهيلات مسكن مهر از ۳۰۰ ميليون ريال به ۴۰۰ ميليون ريال به‌منظور تسريع در تكميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام طرح يادشده، مشروط به عدم استفاده از منابع جديد بانك مركزي و با تشخيص و تأييد بانك عامل، موافقت كرد.

همچنين اعضاي شوراي پول و اعتبار، مستثني شدن خريداران حقيقي و حقوقي مشمول طرح نوسازي ناوگان خودروهاي فرسوده حمل و نقل عمومي در برنامه كاهش آلودگي هواي كلان‌شهرها براي استفاده از تسهيلات بانك‌هاي عامل از شمول مقررات احتياطي بانك مركزي تا پايان سال ۱۳۹۵ را تصويب كرد.

به گزارش تسنيم، پيش از اين در خبرها آمده بود كه وزارت راه و شهرسازي براي از سر گيري برخي از پروژه‌‌هاي مسكن مهر افزايش سقف وام مسكن اين پروژه‌ها را به بانك مركزي پيشنهاد كرده بود.

البته بت‌شكن مديرعامل بانك مسكن در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اينكه افزايش سقف تسهيلات وام مسكن مهر به ۴۰ ميليون به‌پيشنهاد وزارت راه و آن هم فقط براي پروژه پرديس است، گفته بود: اجرايي شدن اين موضوع منتظر مجوز بانك مركزي و تأييديه شوراي پول و اعتبار است.

گفتني است پيش از اين خبرگزاري تسنيم در خبري از بررسي افزايش ۱۰ ميليون توماني وام مسكن مهر در بانك مركزي خبر داده بود. به‌طور قطع افزايش ۱۰ ميليون توماني وام باعث مي‌شود تا پيمانكاران با توان به‌مراتب بيشتري نسبت به تكميل واحدهاي مسكن مهر اقدام كنند، آن هم در شرايطي كه به‌دليل افزايش نرخ ارز، نهادهاي ساختماني گران شده كه اين مسئله مي‌تواند تأثير منفي بر پروژه‌ها بگذارد.

موافقت بانك مركزي و شوراي پول و اعتبار با افزايش تسهيلات مسكن مهر از ۳۰ به ۴۰ ميليون تومان و با مد نظر قرار دادن اين موضوع كه هم‌اكنون ۴۶ هزار مسكن مهر به مرحله نازك‌كاري رسيده، مي‌توان اميدوار بود تا پايان سال ۲۶ هزار واحد اعلام شده از سوي مديرعامل به متقاضيان واگذار شود./ به نقل از خبرگزاري تسنيم